
K-RAUDAN LEHDISTÖTIEDOTE 24.4.2025 Pilottivaiheessa palvelu kattaa K-Rauta Merituulen suosituimpia tuotteita, kuten työkaluja sekä sisustus- ja kodin huoltamiseen liittyviä tuotteita.
Omaan lähikauppaan kauppiaiksi
Mikko kertoo, että K-Market Tirilä on perheen lähikauppa. ”Nykyinen kauppias Harri Mattinen on hyvä ystävä ja hän on tehnyt mahtavaa työtä. Aiomme jatkaa Harrin aloittamalla linjalla tarjoamalla loistavaa palvelua kaikille asiakkaillemme”, lupaa Mikko.
K-Market Tirilän liikeideana on erottautua olemalla helposti lähestyttävä lähikauppa, josta saa arkea helpottavat palvelut ja tuotteet valmiina. ”Toivotan kaikki asiakkaat lämpimästi tervetulleiksi omaan Tirilän lähikauppaan”, Mikko lähettää terveisensä.
Vastuullisuusasiat hoidetaan K-Market Tirilässä viimeisen päälle. ”Vastuullisuutta toteutamme keskittymällä hävikin vähentämiseen. Esimerkiksi jakamalla syömäkelpoiset elintarvikkeet hyväntekeväisyyteen”, Mikko kertoo.
Mikko Korpela on toiminut aikaisemmin viisi vuotta R-kioskikauppiaana Savitaipaleella ja viimeiset kuusi vuotta Neste K Simolantien kauppiaana.
Perheeseen kuuluvat puoliso-Mirkan lisäksi 6- ja 7-vuotiaat lapset, joiden kanssa vapaa-aika menee mukavasti touhuten.