K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.4.2025 Tammi-maaliskuun luvut paljastavat, että Etelä-Karjalassa on herätty kunnostamaan niin koteja kuin pihoja. K-Rauta-ketjun kaupoilla myynti on kasvanut 3,3 %.
Päivittäistavarakaupan myynti oli 127,7 miljoonaa euroa ja se oli plussalla 3,2 %. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 43,3 miljoonalla eurolla ja sen kehitys oli viime vuoden tasolla. Autokaupan myynti oli 15,6 miljoonaa euroa ja se kehittyi 13,2 %.
”Kauppojen uudistukset ja hyvä kauppiastyö näkyvät vahvana myynninkehityksenä Etelä-Karjalan alueella. Esimerkiksi K-Citymarket-ketjun myynti oli lähes 7 %:n plussalla ja ihmisten halu pitää kunnostaan hyvää huolta näkyy myös urheilukaupan kehitysluvussa, joka oli yli 18 %”, kommentoi Keskon Itä-Suomen aluejohtaja Jari Kuosmanen.