K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.4.2025 Tammi-maaliskuun luvut paljastavat, että Etelä-Karjalassa on herätty kunnostamaan niin koteja kuin pihoja. K-Rauta-ketjun kaupoilla myynti on kasvanut 3,3 %.
Päivittäistavarakaupan myynti oli 148,1 miljoonaa euroa ja se kehittyi 4,6 %. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 56,3 miljoonalla eurolla ja se oli plussalla 15,1 %. Autokaupan myynnin arvo oli 30,8 miljoonaa euroa ja se kehittyi 20,8 %.
”Kokonaiskehitys on jatkanut erinomaista kasvua viime vuoden hyvän kehityksen päälle”, toteaa tyytyväisenä Keskon Etelä-Suomen aluejohtaja Timo Heikkilä. ”Rakentaminen ja talotekniikka ylsi huimaan yli 15 %:n kasvuun. Urheilukaupan lähes 28 %:n kehityksessä näkyy ihmisten halu pitää hyvää huolta kunnostaan. Autokauppa on ollut vilkasta ja sitä on vauhdittanut vaihtoautokauppa sekä uudet sähkö- ja hybridiautot”, Heikkilä jatkaa.